Vana aasta ärasaatmine on tähtis rituaal. Selleks, et uus aasta tuleks hea tuleb vana aasta väärikalt ära saata ja uus ilusasti vastu võtta. Usun, et praegu soovivad paljud, et uus aasta tuleks parem ja õnnelikum südamest ja siiramalt kui kunagi varem.
Vana aasta ärasaatmise kombed
Eesti rahval on mitmeid vana aasta õhtu ehk näärikombeid ja neis on oma loogika. Selge see, et õlgi me vist ei taha enam tuppa tuua, üht teist tasub siiski traditsioonidest järgida.
Minul on olnud aastaid oma traditsioonid selleks, mille sugemed on pärit meie endi vanarahva kommetest nii vanaemalt kui kodust ja on lapsepõlves kõrvataha pandud.
Eesti rahva vana aasta traditsioonid.
- Toad tuleb puhtaks teha, kuid seda ennelõunal. Pealelõunat on kirikusse minek ja enne seda saun. St pealelõunat enam tööd ei tee. Kui ei jõudnud vana aasta. Kui ei jõudnud koristada, siis ära seda kindlasti tee ka 1. janauaril. Siis tee kunagi hiljem.
- Aastavahetuse söögilaud peab olema rikkalik ja peremees pidavat 9 korda sööma. Mina mäletan mugavdatud variant, et söögilaual peab olema 9 erinevat sööki. No muidugi tuleb ise ka ikka kõvasti süüa, siis jagub uuel aastal sööki. Nääride ajal tehti näärikakku ja see pidi jääma lauale küünla valgel terveks ööks.
- Söögilauda ei tohi ööseks ära koristada, st söök peab jääma lauale. Olen seda järginud kogu oma teadliku elu. Seetõttu panen söögilauale selliseid sööke mida saab ööseks sinna jätta ja mis ei lähe halvaks. Näiteks: pähklid, madariinid või õunad, oliivid, kurgid, seened, küpsised ja küpsetidsed. Sült sulab üles, seda ei saa kahjuks lauale jätta, samuti selline söök, mis läheb halvaks. Kuid midagi saab ikka jätta. Mäleatan, et meie peres jäeti söök alati vana aasta öösel lauale. Hommikul korrastati natukene lauda ja söödi allesjäänud söögid ära.
Mõnusaid ja kergeid retsepte jõuludeks ja aastavahetuseks leiad siit.





















Mida veel vana aasta õhtul teha?
- Nääriööl on veel kombeks õnne valamine. Olen aastaid tinaga õnne valanud. Päris õnev tegevus ja tõlgenadmine. Kellel tina ei ole varutud, siis pidavat sama valada õnne ka küünlarasvaga. Olen proovinud, kuid sellega nii hea ei tule. Kuna tina võib valada kuni aasta saab vanalks, siis võib seda teha kuni kolemkuningapäevani.
- Asjakohane on mask. Vanasti käisid näärisokud, näärihaned jmt tegelased maskides perest perre õnne soovimas. Seega kasutagem fantaasiat. Kui soovite külla minna või kui teid on külla kutsutud, pange loomamaskid ette. Nalja ja naeru kindlasti palju.
- Samuti pidid küünlad põlema ja kogu öö põlema. See sümboliseeris valguse võitu pimeduse üle.
- Vana aasta õhtul paugutamine on samuti tradistiooniline, see pidi kurjad vaimud eemale peletama.
Vanarahva traditsioonid
Lääne-Eestit iseloomustab maskeeritult perest peresse käimine. Tüüpilisi loomamaske esindavad näärisokk, näärikaru, näärihani, kurg, pooleldi kurge või sokku meenutav tönk (Kihnu saarel).[4] Kõige kindlamalt kuulub vana-aasta tähistusse näärisoku või -sokkude ilmumine koos sokukarjase või -karjastega alates keskööst kuni hommikuvalgeni.
Väga oluline on uue aasta esimene päev
Seda, mida teed uue aasta esimesel päeval teed terve aasta või siis saadab sind terve aasta see foon. Seda olen ma ka ise tähele pannud, et just nii see kipub minema. Mida uue aasta esimesel päeval teed, seda teed terve aasta. Seega, kui soovid terve uue aasta koristamisega tegeleda, siis palun väga hakka 1. jaanuaril tube koristama. Kui soovid reisida, siis palun väga, sõida uue aasta esimesel päeval kuhugi. Tee kasvõi väike lühike reis. Nagu mina tegin 2022.a. 1.jaanuaril Napolisse ja nüüd olengi terve selle aastat (2022.a.) reisinud ja võtan uue aasta vastu väljaspool Eestit :).
Me võime ise luua endale oma vana aasta õhtu ja uue aasta esimese päeva traditsioonid
Meil olid lapsepõlvekodus oma kindlad nääritaditsioonid. Nii on ka minul olnud sees soov luua endale iseenda traditsioonid. Näiteks meil ei käinud jõulvana vaid käisid päkapikud, kes peitsid kingitused ära. Peale õhtusööki tuli igaühel lugeda luuletus ja siis saime asuda kingitusi ostima. Samuti läksime alati 1. jaanuaril vanaema vaatama, kes elas meist 1 km kaugusel.
Praegu on mul kombeks vana aasta õhtul teha kokkuvõte eelnevast aastast ning panna paika uue aasta soovid ja eesmärgid. Panen alati uue aasta plaanid ja soovid kirja ning vaatan vanal aastal kuidas on läinud. Mis on täitunud ja mis jääb uude aastasse või mis ei olegi enam vajalik.
Aasta viimasel päeval peab toidulaud olema rikkalik ja ilusti kaetud
Ennast tuleb samuti ennast nä “üles lüüa” – pidulikud riided selga. Soovitav on punane kleit ja ärge unustage kingi jalga panna ja soengut teha ja ehteid kanda.
Luues oma pere vana ja uue aasta traditsiooni loote oma elu. Traditsioonid ja nende järgimine loovad turvatunde sulle ja su pereliikmetele.
Vaata vana aasta ja nääritraditsioone veel siit.
Loe veel uue aasta soovide kohta siit.
Minu 2022. 1.jaanuari Napoli reisi kohta saad lugeda siit.
Põnevaid ideesid mida lauale panna pühade ajal, retsepte jõuludeks ja aastavahetuseks kanast, kalast, suupisteid magustoite jne leiad minu e-kokaraamatust siit.