Koroonaviirus COVID-19 on natuke rohkem kui nädalaga pööranud meie elu pea peale. Kõik mis enne toimis, on seiskunud, kogu seni toiminud süsteem enam ei toimi. Riigis on välja kuulutatud eriolukord ja inimesed peavad püsima kodus. Pooldan igati meie valitsuse tehtud samme ja leian, et kõik mis on tehtud ja
on olnud vajalik. Usun, et meie riigijuhid on teinud parimad otsused, mida
selles halvas olukorras saab üldse teha. Kõige tähtsam on inimeste tervis, sest ilma inimesteta ja tervete inimesteta ei saa ka toimida riik ega mitte ükski süsteem. Ilmselgelt on olnud kasu valitsuse kiirest reageerimisest ja kardinaalsetest
otsusest, sulgeda koolid, kinod, teatrid, spordiklubid ja muud kohad, kus on
palju inimesi lähestikku koos. Antud on suunised püsida kodus. Kindlasti on
haigestumise ekspansiivse leviku pidurdamiseks olnud kasu sellest, et enamus asutusi on suunanud oma töötajad kaugtööle ning sulgenud klienditeenindused. Need meetmed on olnud kõik hädavajalikud ning inimestel tuleb mõista, kuigi see on kindlasti raske. Tuleb kiiresti õppida nende riikide kogemustest, kus koroonaviirus hakkas levima enne, kui Eestis. Väga kiiresti ja karmilt tegutses Hiina, kus rangetele meetmetele on saadud koroonaviiruse levik tänaseks kontrolli alla ja uusi haigestumisi ei ole registreeritud. Väga leebelt on suhtunud Itaalia, kus on praeguseks haigestunute ja surnute arv kõige suurem ja alles praegu hakatakse rakendama karme meetmeid.
Kõige tähtsam on inimeste tervis ja koroonaviiruse leviku tõkestamine.
Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks tuleb püsida kodus karantiinis nii
reisilt tulijatel, haigetega kontaktis olnutel, riskigruppi kuulujatel.
Arvestades koroonaviiruse COVID-19 pikka peiteaega ning seda, et viirus võib olla nakkav veel 72 tunni jooksul on see väga ohtlik. Seetõttu on soovitav püsida kodus kõigil kellel on võimalik kodus püsida.
Määramatust on palju ja küsimus on palju.
On selge, et inimestel on raske püsida kodus. Inimesed on sotsiaalsed olevused ning soovivad teistega suhelda ja kokku saada. Neid juhiseid, mis on koroonaviiruse sümptomid ja kuidas toimida on jagatud palju, nendest ma siin ei kirjuta. Valitsus on kehtestanud eriolukorra kuni 1. maini, aga me tegelikult ei tea kuidas asjaolud kujunevad. Me ei tea, kui kaua kestab viiruse levik. Me ei tea, kui kaua peame olema kodus. Me ei tea, kas haiguse läbipõdenutel tekib immuunsus. Me ei tea, kas viirusepuhand võib tulla uuesti tagasi. Me ei tea kas meie lähedased, kes on võib olla praegu välisriigis jõuavad ja saavad koju tagasi. Me ei tea, kas meil karantiinist väljudes ja viiruse lõppedes on enam töökoht olemas või mitte. Paljud ettevõtted on juba uksed sulgenud ja hakanud inimesi koondama.
Tegelikult ei tea mitte keegi mis saab siin maailmas edasi. Kuidas kõik see
mõjutab meie edaspidist elu, ei oska tegelikult mitte keegi ette prognoosida.
Kuidas saada hakkama oma mõtete ja minaga, olles määramatuse olukorras?
Olen minagi täpselt samasuguses määramatuse olukorras nagu kõik teised ning pean saama hakkama oma mõtetega tulevikust. Meie igapäevaelus loovad meile kindlustunde rutiinid. Üldjuhul läheme esmaspäeva hommikul tööle, töötame 5 päeva nädalas. Meil on oma hobid ja huvid millega tegelema päeva lõpus või nädalavahetustel. Lapsed käivad lasteaias ja koolis. Käime külas sõpradel, peame sünnipäevi ja tähistame tähtpäevi. Peame plaane tuleviku osas ja unistame. Praeguseks on koroonaviirus selle kõikpea peale pööranud. Õnneks on meil veel elekter, vesi ja internet. Süüa on samuti ja kui oleme terved, siis see on ka suur õnn.
Mõned mõtted, kuidas saada hakkama iseendaga praeguses olukorras, mis võivad abiks olla.
- Ole tänulik selle eest mis sul on. Hommikul ärgates mõtle esimene asi tänutundega asjadest mis sul on. Ole tänulik kui oled terve, kui su pereliikmed on terved. Ole tänulik, et sul on kodu, et sul on süüa, et sul on sõbrad ja lähedased.
- Kui sul on vaja abi, siis ära häbene seda küsida. Ära ole oma mõtetega üksi, vaid helista sõpradele ja suhtle nendega. Võib olla on neil vaja samuti abi ja toetust. Vajadusel külasta psühholoogi.
- Loo endale kodukontoris või kodus olles uued rutiinid ja kindel tegevuskava päevaks. Pane oma uus päevaplaan kirja. Alusta tööde tegemisega kohe hommikul, siis on mõte värske. Sõpradega suhtlemiseks ja uute uudiste hankimiseks kasuta pärastlõunast aega (kl 15-16 paiku), kui oled tööasjad ära teinud. Siis on energiatase madalam ja produktiivsus madalam. Siis võid lasta ajul suhtlemisega puhata.
- Kasuta saadud aega ja ära noruta. Tee iga päev midagi sellist, mida sa oled tahtnud ammu teha, aga mille tegemiseks sul pole olnud aega. Loe raamatuid, hakka interneti kaudu õppima mõnda uut keelt. Samuti sobib kappide, sahtlite, keldrite jm kohtade koristamine, mida sa oled siiani edasi lükanud.
- Kui sa oled terve ja ei ole karantiinis käi väljas jalutamas. Käi väljas üksinda ja väldi rahvarikkaid kohti. Kasuta näomaski (ka enda tehtud aitavad). Värske õhk, liikumine ja päike annavad energiat. Kui sa ei või välja minna ja tunned ennast tervena, siis tee kodus lihtsamaid harjutusi ja treeningut. Interneti vahendusel on võimalik õppida ka tantsima!
- Kasuta aega mõtlemiseks ning mõtle läbi ka kõige mustem stsenaarium ning variandid ja lahendused mis on sellisel juhul võimalikud. Mõtle välja erinevaid lahendusi, kuid ära jää musta stsenaariumi juurde pidama ja seda ette kujutama. Mõtle ka milliseid töid oleks sul võimalik teha, kui sinu praegune töökoht kaob.
- Kuula muusikat, muusika ja helid vähendavad stressi ja parandavad meeleolu. Kujusta ja mediteeri koos muusikaga, et elu on jälle normaalne ja kõik toimib endiselt. Inimesed on rõõmsad, avalikud kohad avatud, lapsed käivad jälle koolis, sina käid tööl.
- Vähenda oma kulutusi ja vaata üle oma rahalised ressursid ning tee plaan kui kauaks sul raha jätkub, kui seda juurde enam ei tule. Mõtle, kelle käest sul oleks võimalik vajadusel laenata ja räägi temaga sellest. Kindel kava ja teadmine vähendavad stressi ja ärevust.
- Kui sul on pangalaenud ja liisingud, siis pöördu kohe oma laenuandja poole ja uuri võimalusi laenupuhkuse saamiseks.
Üks on selge, mitte miski ei ole enam samasugune nagu enne koroonaviirust, sellega tuleb leppida.
Me ei tea kaua see kestab ja kuidas lõppeb. Koroonaviirus on väga pika peiteajaga ja asjad mida me kõik saame viiruse leviku vähendamiseks teha on:
- PÜSIDA KODUS KUI VÄHEGI VÕIMALIK
- JÄRGIDA HÜGIEENIREEGLEID
- JÄRGIDA AMETLIKKE NÕUANDEID JA SOOVITUSI
- KODUST VÄLJUDES KASUTADA KAITSEMASKE (KA ENDA TEADA TERVETEL)
Ametlikku infot koroonaviirus COVID-19 kohta loe Terviseameti kodulehelt
siit. Enesetunde parandamiseks võib olla abi ka heade toitude valmistamisest ning nendega immuunsüsteemi tugevdamisest. Loe blogist
siit. Related