Hormoonid möllavad – kui sageli sa oled seda lauset kuulnud? Milliseid toite ja vürtse süüa, mis aitavad hoida hormoonid tasakaalus, saad lugeda postitusest. Uuringud näitavad, et üle 80% naistest kannatab stressi all, mis on põhjustatud, rafineeritud (töödeldud) toidust, ravimitest ja keskkonnast pärinevatest toksiinidest tingitud östrogeeni tasakaalustamatusest. Hormoonide sh östrogeeni tasakaalu hoidmiseks on väga oluline hoida organism puhas toksiinidest, valida tervislikud toidud ja süüa neid regulaarselt.
Alljärgnevas postituses on toodud 12 kõige olulisemat taime (toitu, vürtsi), mis toetavad sinu näärmete talitlust. Need taimed- toidud aitavad nii naistel, kui meestel hoida loomulikul teel hormonaalset tasakaalu.
Kõik need siin postituses toodud taimed, toidud, vürtsid mitte ainult ei toeta kilpnäärme talitlust vaid on kasulikud kogu kehale, sest need aitavad organismi hoida puhtana ja tasakaalus. Kõigi nende söömine toetab tervet keha iganes vanuses ja on suureks abiks hormonaalse tasakaalu säilitamiseks eriti menstruatsiooni, raseduse ja menopausi ajal.
Kuid need toidud ja taimed ei ole mitte ainult naistele kasulikud ja vajalikud, vaid need kõik on väga kasulikud ka meestele ja samuti lastele, eriti kasuveas.
Toidud ja hormoonid
1. Merivetikas – wakame
Merivetikas ehk wakame on üks parimaid looduslikke joodi allikaid, mis on oluline mineraalaine ja vajalik östrogeenitaseme tasakaalustamiseks organismis ja kilpnäärme häirete ennetamiseks. Wakame sisaldab veel rohkelt: tsingi, seleeni ja teisi mikroelemente, mis mängivad rolli hormonaalse tasakaalu hoidmisel.
2. Kaneel
Kaneel on tuntud kui looduslik valuvaigisti ja tundud krampide ja põletiku vastase toime poolest. Kaneeli toimib väga hästi valuvaigistina ja krampide vastaselt raskete ja valulike tsüklite ajal. Kaneel koos kurkumi ja teiste vürtsidega aitavad vähendada prostaglandiinide taset ning on abiks menstruaaltsükli normaliseerumiseks.
3. Avokaado
Avokaado on üks parimaid kaaliumi allikas. Kaalium aitab tasakaalustada veresuhkrut, toetab maksa ja hoiab insuliinihormooni tasakaalus, vähendades diabeedi ja südameinfarkti riski.
4. Petersell ja hormoonid
Petersell on üks parimaid detoksifitseerivaid ürte. Petersell toetab maksa kahjulike toksiinide eemaldamisel kehast ja on abiks hormoonide loomulikul teel tasakaalus hoidmisel.
5. Kreeka pähklid
Kreeka pähklites on palju E-vitamiini, mis aitab vähendada menopausi sümptomeid, kuumahoogusid, südamepekslemist ja unetust. Kreeka pähklid sisaldavad veel seleeni, mis hoiab ära kilpnäärme turse ja struuma. Söö iga päev vähemalt 5 – 6 Kreeka pähkli poolikut.
6. Õunasiidri äädikas
Õunasiidri äädikas on tuntud kui abimees, mis aitab kaasa seedimisele ja toitainete imendumisele organismi. Õunasiidri äädikast on abi ka siis, kui esineb maohappe refluks – gastroösofageaalne refluks (GÖR). Õunasiidri äädikas aitab tugevdada magu ja seedimist, mis on sageli saanud kahjustada ebatervisliku toitumise tõttu.
7. Rasvane kala – lõhe ja sardiinid
Need kalad on täis EPA-d ja DHA-d, kahte peamist oomega-3 rasvhapet, mis on hormoonide ja näärmekoe tooraine. Samuti vähendavad oomega- 3 rasvhapped põletikke. Organism ise ei tooda oomega 3-rasvhappeid, seega saab organism neid ainult toidust.
8. Brokkoli idud
Brokkoli idud sisaldavad kuni 100 korda rohkem sulforafaani kui suureks kasvanud brokkoli. See ühend on üks parimaid detoksifitseerijaid, mis aitab eemaldada maksast toksiine. Sulforafaan neutraliseerib toksiine, vähendab põletikke. Põletikke on seostatud mitmete vähiliikidega. Mõned uuringud on näidanud, et sulforafaan blokeerib DNA mutatsioonid, mis põhjustavad vähki, seega arvatakse, et võib sulforafaan kaitsta DNA-d.
9. Peedi lehed
Peedipealsed on üks paremaid kaaliumi allikaid. Kaalium aitab sapipõiel sapi toota. Peedilehtede söömine aitab kehal lagundada rasvhappeid, hoida tasakaalus kilpnäärme talitlust ja hormoone ning ennetada/vähendada pahkluude ja jalgade turset.
10. Kohvi, roheline tee ja hormoonid
Kofeiinivaba kohv on suurepärane boori allikas. Boor on kehale vajalik mineraalaine, mis aitab tasakaalustada östrogeeni. Samuti sisaldab roheline tee klorofülli ja EGCG-d, mis on antioksüdandid ja aitavad puhastavad verd.
11. Toitepärm aitab hoida hormoonid tasakaalus
Toitepärm on deaktiveeritud pähklimaitseline pärm, on väga kasulik tervisele kuna see sisaldab suures koguses B- kompleks vitamiine. B-komplesvitamiinid aitavad kontrolli all hoida veresuhkru taset, tasakaalustavad stressihormooni (kortisooli) ja leevendavad rahutute jalgade sündroomi. Toitepärm ehk ka tuntud kui maitsepärm on õlle- ja pagaripärmi juustumaitseline sugulane ja kogunud ka Eestis populaarsust koos veganluse populaarsusega. Soovi korral saad toitepärmi kohta rohkem lugeda siit: (inglise keeles).
12. Hormoonid aitab taskaalus hoida Evening Primrose
Evening Primrose (priimulaõli) on eriti soovitav kasutada üleminekueas naistel. See taim on abiks naissuguhormooni- östrogeeni tasakaalustamiseks ja menopausi ajal kuumahoogude vähendamiseks. Samas võib seda taime kas õlina või kapslitena kasutada igas vanuses. Selelst on abi juuste kasvu parandamisel, kuiva naha korral kreemides. Evening Primrose omab veel põletikuvastast toimet, leevendab liigeste valusid ja jäikust.
Millest alustada, et hoida hormoonid tasakaalus?
- Tee esmalt organismi puhastus ehk detoks. Detoks juhendi kuidas seda teha koos spetsiaalsete jookide ja toitude retseptidega leiad e-raamatust siit.
- Söö eelpool nimetatud toiduaineid igapäevaselt. Retsepte, mis sisaldavad neid toite ja maitseaineid leiad minu kokaraamatutest „Lihtsad retseptid. Vahemere maitsed.“ Salatite retseptiraamatust: „Salat sinu tervise heaks – 31 tervislikku salatit mida sa armastad“. Väga kasulikud hormoonide tasakaalustajad on smuutid, lisades neid toidu ja maitseaineid smuutidesse saad hoida oma hormoonid tasakaalus. Spetsiaalseid smuutide retsepte mis toetavad tervist leiad siit. 7 tervislikku smuuti retsepti immuunsüsteemi tugevdamiseks ja kehakaalu vähendamiseks
Saheli on hormonaalne tasakaalustamatus ülekaalu põhjuseks. Loe siit kuidas saab kiiremini kaalust alla võtta siit.